Rogowacenie okołomieszkowe – co to jest?

Jest to jeden z częściej występujących problemów dermatologicznych, niekiedy mylone z trądzikiem bądź zmianami o charakterze alergicznym. Spotykane powszechnie u dorastającej młodzieży, aczkolwiek może również dotyczyć niemowląt i małych dzieci. Objawia się nadmiernym rogowaceniem skóry  oraz obecnością czopów rogowych w obrębie ujść mieszków włosowych. W konsekwencji skóra staje się sucha, szorstka w dotyku, sprawia wrażenie tarki. Zmiany są widoczne głównie na zewnętrznych partiach ramion oraz na udach, ale mogą się pojawić także w innych okolicach i wyglądem przypominają permanentną gęsią skórkę.

Rogowacenie okołomieszkowe to dolegliwość, która występuje powszechnie, jednak jej przebieg zwykle jest łagodny. Jeśli skóra jest odpowiednio pielęgnowana, w większości przypadków objawy można zredukować do tego stopnia, że przestają być widoczne.

Charakter schorzenia polega na tym, że – ze względu na nadprodukcję keratyny – w skórze wciąż zatykają się pory. Z tego względu zmiany skórne mogą być mylone z zaskórnikami. Występujące grudki, tj. czopy zbudowane z keratyny, są rozsiane, nie zlewają się. Skóra często wygląda przy tym nieestetycznie, jest zaczerwieniona. Zmiany chorobowe mogą obejmować także górną część pleców, pośladki oraz brwi.

Nasilenie objawów zazwyczaj samoistnie zmniejsza się latem. Dla niektórych osób, zwłaszcza młodych, rogowacenie okołomieszkowe stanowi jednak poważny, wstydliwy problem. Warto pamiętać, że na rynku dostępnych jest wiele skutecznych preparatów, które pomagają w skutecznej walce z tą uciążliwą przypadłością.

 

Jakie są przyczyny?

Nie są znane dokładne przyczyny rogowacenia okołomieszkowego. Obecny stan wiedzy wskazuje bardzo silnie na genetyczne źródło problemu. Aczkolwiek choroby związane z nadmiernym wysuszeniem skóry, nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy, zaburzenia hormonalne mogą sprzyjać występowaniu zmian. Co więcej przyjmowanie niektórych leków również może zaostrzać chorobę.

W niektórych przypadkach rogowacenie okołomieszkowe pojawia się okresowo i jest związane z nadmiernym przesuszeniem skóry, szczególnie w okresie zimowym (ze względu na ogrzewanie) lub jest efektem diety ubogiej w tłuszcze czy niedoboru witamin (przede wszystkim A i C).

Co ciekawe, prawdopodobieństwo zachorowania jest związane z płcią – nieco bardziej narażone są kobiety. Rogowacenie okołomieszkowe skóry dość często współwystępuje też z takimi schorzeniami, jak zespół Downa czy zespół Cushinga.

U wielu chorych nasilenie dolegliwości zmniejsza się wraz z wiekiem, zdarzają się nawet przypadki całkowitego samoistnego ustąpienia wszelkich objawów. Z kolei ich nasileniu mogą sprzyjać mechaniczne uszkodzenia zmian skórnych. Z tego względu pod żadnym pozorem nie wolno wyskubywać czopów rogowych. Poprawie stanu skóry sprzyja natomiast odpowiednia pielęgnacja specjalistycznymi środkami.

Jak leczyć rogowacenie okołomieszkowe?

Objawy można zredukować poprzez odpowiednią pielęgnację skóry, która ma za zadanie złagodzenie jej suchości oraz redukcję grudek przymieszkowych. Dobrze jest unikać agresywnych, chemicznych środków myjących i stosować produkty nawilżające i natłuszczające (emolienty) jeszcze na wilgotną skórę. Warto jest również zadbać o dietę niezbędną dla prawidłowego funkcjonowania skóry – bogatą w kwasy tłuszczowe omega 3, witaminy C, A oraz E.

Jeśli sama pielęgnacja nie wystarcza, należy sięgnąć po środki keratolityczne, redukujące nadmierne rogowacenie skóry. LOYON nadaje się do tego znakomicie, dzięki fizycznej zasadzie działania usuwa łuski i zrogowacenia oraz hamuje dalsze nadmierne rogowacenie naskórka.

W większości przypadków rogowacenie okołomieszkowe ma tak łagodny przebieg, że nie wymaga konsultacji lekarskiej, a jedynie porady farmaceuty, który pomoże dobrać środek o odpowiednim składzie. Leczenie miejscowe, redukujące nasilenie objawów, zwykle przynosi bardzo dobre efekty. Jednak aby tak się stało, specjalistyczne preparaty zmniejszające nadmierne rogowacenie skóry i usuwające zrogowaciały naskórek powinny być stosowane codziennie.

Po sprawdzone preparaty na rogowacenie okołomieszkowe warto sięgnąć zwłaszcza wtedy, gdy objawy choroby są nasilone, albo kiedy zależy nam na uzyskaniu szybkiej poprawy stanu skóry. W rzadkich przypadkach bardziej zaawansowane zmiany skórne wymagają zastosowania terapii laserowej.

Producent
G. Pohl-Boskamp GmbH & Co. KG
Kieler Strasse 11
25551 Hohenlockstedt