Preparaty na łuszczycę

Łuszczyca jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry, posiada przewlekły i nawrotowy charakter. Możliwych jest wiele odmian łuszczycy, jednak wspólnym mianownikiem dla wszystkich rodzajów jest  zwiększony rozrost naskórka, który powoduje złuszczające się wykwity grudkowe. Najczęściej grudki mają barwę czerwonobrunatną i wyraźnie odróżniają się od powierzchni zdrowej skóry. Zmiany te posiadają złuszczającą się powierzchnię w postaci srebrzystych łusek.

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, jednak osoby nią dotknięte muszą walczyć na co dzień z uprzedzeniami oraz odrzuceniem. Problem staje się tym większy, im więcej zmian na skórze pojawia się w widocznych miejscach takich jak głowa, twarz czy dłonie. Dlatego łuszczyca nie jest jedynie chorobą skóry i łagodzenie jej objawów zdecydowanie zwiększa dobrostan psychiczny pacjenta.

Łuszczyca często zaczyna się od wystąpienia na skórze łusek, grudek i krostek. Pojawieniu się wykwitów może towarzyszyć świąd skóry. Zmiany zwykle pokrywają określone części ciała: łokcie, kolana, stopy, dłonie, owłosioną skórę głowy, zwłaszcza w miejscach wzdłuż linii włosów. Skóra głowy to często pierwszy obszar, na którym łuski i grudki stają się widoczne. Inny wczesny objaw choroby to pojawienie się zmian na paznokciach, które przybierają żółtawy kolor, stają się grube, matowe, pełne nierówności. W przebiegu łuszczycy typowe są naprzemienne okresy samoistnego ustępowania (remisji) i nawrotów dolegliwości. W większości przypadków do opanowania objawów choroby wystarczają preparaty na łuszczycę stosowane miejscowo.

 

Jakie są przyczyny łuszczycy?

Przyczyny łuszczycy nie są jednoznacznie określone. Wśród czynników ryzyka wymienia się przede wszystkim predyspozycje genetyczne, choć nie udało się dotychczas odkryć jednego genu, który jest odpowiedzialny za tę chorobę.

Wymienia się także różne czynniki wyzwalające, które mogą prowokować zmiany skórne charakterystyczne dla tej choroby takie jak infekcje bakteryjne i wirusowe, grzybice, niektóre lekarstwa i alkohol, długotrwałe podrażnienia skóry, zmiany w gospodarce hormonalnej oraz inne choroby. Dodatkowo nasilenie objawów łuszczycy może się wiązać  z silnym wstrząsem psychicznym, stresem, nadwagą czy deficytem snu.

Czynników sprzyjających wystąpieniu łuszczycowych reakcji skórnych jest jednak znacznie więcej. Do wystąpienia pierwszych objawów łuszczycy mogą przyczynić się istniejące w organizmie ogniska zapalne, np. próchnica zębów, ale też oparzenia (w tym słoneczne), ukłucia, zadrapania i rany. Niebezpieczne może okazać się nawet noszenie nieprzewiewnych ubrań z tkanin syntetycznych, a także długotrwały ucisk, wywołany zbyt ciasnym ubraniem albo zbyt mocnym zapięciem paska od zegarka. Warto wiedzieć, że łuszczyca częściej atakuje nałogowych palaczy.

Jak leczyć łuszczycę?

Leczenie łuszczycy dzieli się na zewnętrzne i wewnętrzne. W łuszczycy o zwykłym przebiegu zazwyczaj wystarczające jest to pierwsze. Jego cel to złuszczanie łusek oraz zahamowanie nadmiernej poliferacji naskórka.

Dodatkowe sposoby leczenia łuszczycy to farmakoterapia, fototerapia, fotochemioterapia i fotoforeza. O zastosowaniu danej metody decyduje lekarz prowadzący mając na uwadze dobrostan pacjenta. Ważne jest, żeby leczenie było regularne i precyzyjne, wtedy pierwsze sukcesy terapeutyczne będą zauważalne i widoczne.

Leczenie zewnętrzne stosuje się w przypadkach lżejszych, kiedy zmiany łuszczycowe obejmują stosunkowo niewielką część ciała chorego. W ten sposób – do tego celu służą preparaty na łuszczycę do terapii miejscowej – można skutecznie leczyć ok. 70% chorych. Oczywiście środek na łuszczycę powinien być precyzyjnie dobrany do charakteru i stopnia nasilenia zmian. Środek na łuszczycę to przede wszystkim różnego rodzaju środek złuszczający. Preparaty na łuszczycę mają za zadanie przede wszystkim usunięcie powstałych łusek, ale także opanowanie procesu przyspieszonego wytwarzania naskórka.

Odpowiednio dobrany środek na łuszczycę – o działaniu natłuszczającym, pielęgnacyjnym – jest w stanie skutecznie zmniejszyć nasilenie dolegliwości. Aby mieć chorobę pod kontrolą, warto też unikać infekcji i sytuacji stresujących, a także ograniczyć palenie tytoniu oraz spożycie alkoholu.

Środek na łuszczycę - LOYON

Łuszczyca to nie tylko dyskomfort w postaci dolegliwości fizycznych. Nie mniej ważne, a niekiedy dużo ważniejsze są te związane z psychicznym dobrostanem pacjenta. Skórę, szczególnie w miejscach, które wymagają odsłonięcia, nie zawsze da się ukryć. Dlatego łagodzenie objawów łuszczycy ma kolosalny wpływ na samopoczucie osób dotkniętych chorobą.

Stosowanie preparatu na łuszczycę LOYON prowadzi do łagodnego usunięcia łusek i zrogowaceń, dzięki czemu wygląd skóry ulega poprawie. Co istotne niemechaniczne usunięcie nadmiaru naskórka zapobiega krwawieniom, jakie mogą towarzyszyć odrywaniu pojedynczych fragmentów. Ponadto LOYON jako środek na łuszczycę jest skutecznym partnerem przygotowującym skórę do dalszego leczenia. Pomaga w usunięciu łusek ze zmienionych obszarów skóry i dzięki temu przyczynia się do skuteczniejszego wchłaniania substancji czynnych i lepszych wyników terapeutycznych. Czysto fizyczna zasada działania LOYON (keartoliza) sprawia, że jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów w każdym wieku.

 

Producent
G. Pohl-Boskamp GmbH & Co. KG
Kieler Strasse 11
25551 Hohenlockstedt