Najlepsza maść na łuszczycę głowy, czyli jak sobie pomóc

Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, z którą zmaga się 125 milionów ludzi na całym świecie. Na szczęście nie są pozostawieni sami sobie. W niełatwej walce z łuszczycą pomagają nie tylko nowoczesne leki na receptę, ale także roztwory, emulsje, żele, kremy oraz szampony, które można zakupić samemu w aptece. Coraz częściej pojawia się pytanie jaka jest skuteczna maść na łuszczycę bez recepty? W wielu przypadkach chory może poprawić swój stan, prowadząc higieniczny styl życia oraz wybierając odpowiedni preparat wspomagający leczenie zmian skórnych.

Charakterystyczne dla łuszczycy płaskie wykwity grudkowe zwykle są dobrze widoczne: mają czerwonobrunatny kolor i wyraźnie zaznaczone brzegi. Z tego względu łuszczyca to dla wielu chorych ogromny problem, z powodu którego muszą dodatkowo zmagać się z ostracyzmem – wykluczeniem z życia społecznego. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy zmiany łuszczycowe znajdują się w widocznych miejscach, jak owłosiona skóra głowy, dłonie, paznokcie, łokcie, kolana, a także ramiona i przedramiona. Z uwagi na stygmatyzację oraz nieuzasadniony lęk osób zdrowych przed zarażeniem się łuszczycą, wielu chorych cierpi samotnie w czterech ścianach, nie chodzi na plażę czy basen, nie uprawia sportów, a energię skupia na maskowaniu zmian łuszczycowych swoim ubiorem. Ograniczenie wykwitów skórnych jest więc ważne nie tylko ze względu na dobrostan fizyczny, ale i psychiczny pacjentów. Istnieje wiele metod i sposobów, które mogą pomóc ulżyć w ich cierpieniu.

Zdrowy tryb życia

Choć łuszczyca ma przede wszystkim podłoże genetyczne, z pewnością warto zwrócić uwagę na zdrowy, higieniczny tryb życia i mieć pod kontrolą choć część czynników, które mogą nasilać zmiany skórne. Objawy łuszczycy często są wyzwalane przez rozmaite stany zapalne, jak próchnica zębów, a także różnorodne infekcje, w tym wirusowe, wywołane drożdżakami oraz bakteryjne infekcje górnych dróg oddechowych. Skuteczna maść na łuszczycę bez sterydów rozprawia się z tego typu problemami zdrowotnymi od razu, szybko i skutecznie. Dobrze też unikać podrażnień skóry, które mogą powstawać w wyniku oparzeń słonecznych, a także zadrapań, ukłuć i ran, a nawet noszenia zbyt obcisłych bądź nieprzewiewnych ubrań z materiałów syntetycznych. Pojawieniu się bądź zaostrzeniu objawów łuszczycy sprzyjają również takie czynniki, jak spożywanie alkoholu, nałogowe palenie papierosów, niedobór snu, nadwaga, zmiany w gospodarce hormonalnej, długotrwały bądź silny stres, a także stosowanie niektórych leków oraz kosmetyków działających drażniąco na skórę.

Część lekarzy podkreśla też duże znaczenie spożywania odpowiednich pokarmów w opanowaniu objawów łuszczycy. Mają temu sprzyjać produkty będące źródłem składników o działaniu przeciwzapalnym, w tym antyoksydantów (np. witamin A, C i E), kwasów tłuszczowych omega-3, a także cynku i selenu. Trzeba natomiast ograniczyć spożycie produktów mocno przetworzonych, zawierających dużą ilość konserwantów.

Skuteczna maść na łuszczycę

Jakość życia osób chorych na łuszczycę może oczywiście poprawić skuteczne leczenie, stosując dobrą maść na łuszczycę bez recepty. Najbardziej powszechnie stosowaną formą terapii w tej chorobie jest leczenie zewnętrzne. Warto wiedzieć, że preparaty na łuszczycę stosowane miejscowo wystarczają do opanowania objawów łuszczycy w większości (ok. 70%) przypadków. Wiele specyfików dostępnych w aptece bez recepty ma wysoką skuteczność – oczywiście pod warunkiem, że zostaną odpowiednio dobrane do charakteru i stopnia nasilenia wykwitów.

W leczeniu łuszczycy pod kontrolą lekarza wykorzystuje się m.in. farmakoterapię, światłoterapię, fotochemioterapię (leczenie światłem ultrafioletowym i substancjami chemicznymi), fotoferezę, a wspomagająco także kąpiele solankowe i słoneczne oraz psychoterapię. Istotą farmakoterapii łuszczycy jest leczenie złuszczające ukierunkowane na usunięcie łusek i zrogowaceń oraz ograniczenie procesu przyspieszonego wytwarzania naskórka (proliferacji). W tym celu chory stosuje między innymi różnorodne maści na łuszczycę w tym salicylową, mocznikową, solankową czy salicylowo-siarkową, a także cignolinę oraz dziegcie. Natłuszczające działanie preparatów na łuszczycę pozwala dodatkowo ograniczyć nasilenie objawów.

maść bez recepty na łuszczycę

Najczęściej zalecanymi lekami na receptę w przypadku silnych postaci łuszczycy są między innymi: cyklosporyny, retinoidy, metotreksat oraz hydroksykarbamid, u niektórych chorych wykorzystuje się również terapię celowaną lekami biologicznymi. Preparaty stosowane zewnętrznie, które dostępne są wyłącznie ze wskazania lekarza opierają się na głównie kortykosteroidach – maść z kortykosteroidami z uwagi na możliwość wystąpienia licznych skutków ubocznych nadaje się tylko do krótkotrwałego i miejscowego stosowania. Stąd w przypadku konieczności długotrwałego leczenia warto jest sięgnąć po maść na łuszczycę bez sterydów, roztwór bądź krem, który przy codziennym stosowaniu przyniesie ulgę podrażnionej skórze. Leczenie wewnętrzne (w formie tabletek i zastrzyków) jest również obarczone ryzykiem objawów ubocznych, i jako takie powinno być wdrażane wyłącznie po odpowiednim rozpoznaniu i w przypadkach, gdy leki zewnętrzne do stosowania miejscowego okażą się nieskuteczne.

Maści na łuszczycę bez recepty – pomóż sobie sam

Skuteczne preparaty na łuszczycę bez recepty mogą wyraźnie złagodzić objawy choroby, usuwając łuski i zrogowacenia, zmniejszając suchość skóry oraz niwelując uciążliwy świąd. Do leczenia łuszczycy wykorzystuje się szereg produktów bez recepty w postaci roztworów, kremów, żeli do kąpieli, oliwek, mydeł, szamponów, emolientów, a także maść na łuszczycę.

Dobrze sprawdzają się środki o dość gęstej i tłustej konsystencji, które mają zdolność do zatrzymywania wody w skórze, wytwarzające film na chorobowo-zmienionej powierzchni – najczęściej stosowanym preparatem jest maść bez recepty na łuszczycę. Ważnym składnikiem zaś oleje: lniany i arachidowy oraz ciekła parafina. Oczywiście najlepsza maść na łuszczycę to taka, która przynosi szybką ulgę podczas przewlekłych stanów zapalnych skóry, tworząc na niej wspomnianą warstwę ochronną. Z kolei środki o lżejszej konsystencji, jak żele, szampony, roztwory czy emulsje skutecznie pielęgnują podrażnioną, zmienioną chorobowo skórę usuwając nadmiar zrogowaciałego naskórka. Warto jest podkreślić, jak ważne jest delikatne usunięcie łusek i zrogowaceń skóry, dzięki czemu nie dochodzi do dalszych podrażnień, a także zmniejsza się aktywność nadmiernej proliferacji naskórka.

najlepsza maść na łuszczycę

Dobra maść na łuszczycę bez recepty pomaga pozbyć się suchych wykwitów w postaci łusek. Dodatkowo działa na skórę łagodząco, nawilżająco i uelastyczniająco. Dobra maść na łuszczycę głowy zawiera mocznik, zmiękczający i nawilżający warstwę rogową. Kremy na łuszczycę można stosować w przypadkach, gdy zmiany skórne obejmują znaczną powierzchnię ciała. Zmiękczająco i łagodząco w przebiegu łuszczycy działają też m.in. emolienty, które można stosować do kąpieli. Warto wybrać odpowiedni środek do mycia ciała z łuszczycą – specjalistyczne emulsje pomagają w regeneracji naturalnego płaszcza lipidowego skóry, a także zmniejszają świąd.

W przypadku wystąpienia łuszczycy skóry głowy można stosować zarówno szampon, oliwkę i inne płyny na łuszczycę, jak i specjalistyczną maść na łuszczycę głowy. Najczęściej wykorzystywanymi składnikami do leczenia są siarka oraz kwas salicylowy, usuwające warstwę rogową w razie obfitego łuszczenia. Chorzy bez problemu znajdą w aptece skuteczną maść na łuszczycę głowy bez recepty. Odpowiednio dobrany preparat na łuszczycę głowy potrafi zmiękczyć zmiany łuszczycowe i znacząco ograniczyć świąd. To dlatego, że dobra maść na łuszczycę mocno natłuszcza skórę i zmniejsza jej wysuszenie. Problemem jest jednak tłusty film, który pozostaje na włosach po jej zastosowaniu, jest trudny do usunięcia i wygląda nieestetycznie. Stąd warto jest poszukać preparatów, które nie pozostawiają tłustej, lepkiej warstwy na skórze, a działają skutecznie poprawiając komfort życia pacjenta.

maść na łuszczycę bez recepty

Maść na łuszczycę skóry pomaga łagodzić objawy choroby, nie tylko poprawiając stan skóry, ale i łagodząc uciążliwy świąd. Jednak aby leczenie było skuteczne, ważna jest regularna aplikacja środków leczniczych. Dobre efekty przynosi połączenie codziennego stosowania preparatów nawilżających i natłuszczających ze zmiękczającymi, jak maść na łuszczycę bez recepty.

Nawilża i uelastycznia skórę, łagodzi podrażnienia i zmniejsza świąd, a do tego pomaga usunąć odwarstwiające się i rogowaciejące łuski… Dobry środek na łuszczycę bez recepty, w tym maść na łuszczycę skóry, może zdziałać naprawdę dużo dobrego. Stosowanie tego typu preparatów to jeden z kroków, jakie chory może zrobić sam, aby ograniczyć nieprzyjemne dolegliwości.

Producent
G. Pohl-Boskamp GmbH & Co. KG
Kieler Strasse 11
25551 Hohenlockstedt