Co to jest rogowacenie mieszkowe?

Jest to jeden z częściej występujących problemów dermatologicznych, niekiedy mylone z trądzikiem bądź zmianami o charakterze alergicznym. Spotykane powszechnie u dorastającej młodzieży, aczkolwiek może również dotyczyć niemowląt i małych dzieci. Objawia się nadmiernym rogowaceniem skóry  oraz obecnością czopów rogowych w obrębie ujść mieszków włosowych. W konsekwencji skóra staje się sucha, szorstka w dotyku, sprawia wrażenie tarki. Zmiany są widoczne głównie na zewnętrznych partiach ramion oraz na udach, ale mogą się pojawić także w innych okolicach i wyglądem przypominają permanentną gęsią skórkę.

Jakie są przyczyny rogowacenia mieszkowego?

Nie są znane dokładne przyczyny rogowacenia mieszkowego. Obecny stan wiedzy wskazuje bardzo silnie na genetyczne źródło problemu. Aczkolwiek choroby związane z nadmiernym wysuszeniem skóry, nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy, zaburzenia hormonalne mogą sprzyjać występowaniu zmian. Co więcej przyjmowanie niektórych leków również może zaostrzać chorobę.

W niektórych przypadkach rogowacenie mieszkowe pojawia się okresowo i jest związane z nadmiernym przesuszeniem skóry, szczególnie w okresie zimowym (ze względu na ogrzewanie) lub jest efektem diety ubogiej w tłuszcze czy niedoboru witamin (przede wszystkim A i C).

Jak leczyć rogowacenie mieszkowe?

Objawy można zredukować poprzez odpowiednią pielęgnację skóry, która ma za zadanie złagodzenie jej suchości oraz redukcję grudek przymieszkowych. Dobrze jest unikać agresywnych, chemicznych środków myjących i stosować produkty nawilżające i natłuszczające (emolienty) jeszcze na wilgotną skórę. Warto jest również zadbać o dietę niezbędną dla prawidłowego funkcjonowania skóry – bogatą w kwasy tłuszczowe omega 3, witaminy C, A oraz E.

Jeśli sama pielęgnacja nie wystarcza, należy sięgnąć po środki keratolityczne, redukujące nadmierne rogowacenie skóry. LOYON nadaje się do tego znakomicie, dzięki fizycznej zasadzie działania usuwa łuski i zrogowacenia oraz hamuje dalsze nadmierne rogowacenie naskórka.

Producent
G. Pohl-Boskamp GmbH & Co. KG
Kieler Strasse 11
25551 Hohenlockstedt