Preparat na ciemieniuchę

Ciemieniucha to określenie dla zmian łuszczycowych skóry u niemowląt i małych dzieci, rodzaj łojotokowego zapalenia skóry. Sama nazwa związana jest z wyglądem przypadłości, która przypomina spalone mleko. Są to przeważnie nieszkodliwe zmiany skóry, które znikają samoistnie. Pojawienie się ciemieniuchy na głowie nie stanowi dyskomfortu dla dziecka, jednak utrudnia skórze prawidłowe oddychanie i funkcjonowanie, a także wygląda nieestetycznie.

Ciemieniucha to żółte, grube łuski występujące na owłosionej skórze głowy. Pojawiają się najczęściej u dzieci w kilka dni lub tygodni po urodzeniu, zwykle pomiędzy drugim a czwartym miesiącem życia. Mogą również dotyczyć dzieci w późniejszym wieku. Bardziej nasilone zmiany najczęściej pojawiają się u dzieci z atopowym zapaleniem skóry.

Ciemieniucha to typowa przypadłość wieku niemowlęcego – dotyka nawet 2/3 najmłodszych dzieci. Powstałe w wyniku nadmiernej ilości łoju zmiany na początku mogą występować jedynie miejscowo, ale z czasem pokryć całą owłosioną skórę głowy dziecka. Niezależnie od stopnia nasilenia przypadłości pojawiające się na głowie dziecka łuski nie bolą ani nie swędzą.

Stopniowo zmienia się jednak ich kolor, przez co zmiany stają się coraz bardziej widoczne. Zaczyna się od bieli, a kończy często na zabarwieniu pomarańczowym. Odcień łusek może nawet sprawiać wrażenie, że dziecko dotknięte ciemieniuchą ma rude włosy. Niekiedy zmiany mogą pojawić się także w innych miejscach, niż owłosiona skóra głowy, jak okolice brwi, nosa, na szyi bądź za uszami. Takie rozsianie zmian może sugerować wystąpienie alergii lub atopowego zapalenia skóry.

Zdarza się też, że łuski są bardzo twarde i wyjątkowo trudno je usunąć. W takiej sytuacji warto sięgnąć po specjalistyczny preparat na ciemieniuchę, dostępny bez recepty. Niezwykle istotne jest, by unikać mechanicznej ingerencji, bowiem skóra głowy dziecka jest wyjątkowo wrażliwa i wymaga szczególnej troski.

Jak powstaje ciemieniucha?

Podłoże zmian nie jest do końca znane. Najprawdopodobniej odgrywa tu rolę wiele czynników, między innymi: predyspozycja dziedziczna i stres środowiskowy. Uważa się również, że ciemieniucha powstaje na skórze głowy maluszka jako wynik nadmiernego działania niedojrzałych gruczołów łojowych oraz ze względu na dużą wrażliwość skóry. Wydzielany w nadmiarze łój zasycha na główce, gdzie łączy się ze złuszczonymi komórkami naskórka, co w efekcie widzimy jako ciemnożółte, łuszczące się obszary o różnym stopniu nasilenia. Ciemieniucha może wystąpić w postaci pojedynczych łusek, bądź obejmować większą powierzchnię główki.

Większe ryzyko pojawienia się zmian na głowie dziecka występuje w miesiącach letnich. W czasie upałów gruczoły łojowe malucha pracują najintensywniej, sprzyjając powstaniu ciemieniuchy. Dlatego warto pamiętać, aby unikać przegrzewania główki dziecka. Czapeczka, którą nosi powinna być bardzo przewiewna, wykonana z czystej bawełny. Należy ją zdejmować, kiedy tylko malec znajdzie się w zamkniętym, ciepłym pomieszczeniu – dzięki temu główka dziecka nie będzie niepotrzebnie się pocić.

Ważne jest także, by do pielęgnacji skóry głowy malucha używać odpowiednich, łagodnych kosmetyków bez dodatku substancji, które mogą działać drażniąco. Profilaktyka obejmuje też częste (minimum dwa razy w tygodniu) mycie włosów dziecka emolientem lub szamponem dla niemowląt. Jeśli jednak nie udało się zapobiec wystąpieniu ciemieniuchy i żółta skorupa na głowie dziecka jest faktem, warto sięgnąć po profesjonalny środek na ciemieniuchę, dostępny w aptece.

W jaki sposób postępować z ciemieniuchą?

Ciemieniucha wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ nasilone i zaniedbane zmiany mogą stać się początkiem ostrych stanów zapalnych skóry. Nie należy usuwać łusek przez pocieranie lub zrywanie palcami. Może to powodować mechaniczne uszkodzenia, a także podrażniać skórę maleństwa.

Stosując odpowiedni środek na ciemieniuchę, można zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji. Zwykle objawia się ona zaczerwienieniem skóry, jednak w cięższych przypadkach może nawet dojść do sączenia.

Ciemieniucha ma tendencję do nawracania, dlatego podejmując walkę z tą przypadłością, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Aby rozprawić się z nią raz na zawsze, warto zaopatrzyć się w specjalistyczny preparat na ciemieniuchę, który dzięki niemechanicznemu usuwaniu łusek i zrogowaceń jest łagodny dla skóry dziecka.

Bezpieczeństwo, skuteczność oraz bardzo dobra tolerancja wyrobu medycznego LOYON® w przypadku leczenia ciemieniuchy została potwierdzona poprzez badania kliniczne.

Hengge UR, Topical, Non-Medicated LOYON® in Facilitating the Removal of Scaling in Infants and Children with Cradle Cap: Proof-of-Concept Pilot Study. Dermatology and Therapy 2014 Dec; 4(2):221-32.

Hengge U. R., Röschmann K., C. Henning, Single-center, noninterventional clinical trial to assess the safety, efficacy, and tolerability of a dimeticone-based medical device in facilitating the removal of scales after topical application in patients with psoriasis corporis or psoriasis capitis; Psoriasis: Targets and Therapy 2017:7 41–49

Lidia Ruszkowska, Ciemieniucha – nowe możliwości terapeutyczne; Klinika Pediatryczna, Vol 25 No 5; 2017

M. Kulesza, Jak zwalczyć łuszczycę; Hipoalergiczni, listopad 2017

Środek na ciemieniuchę LOYON - sposób użycia

  • Pokryj zmieniony obszar skóry preparatem na ciemieniuchę LOYON i rozprowadź go delikatnie masując.
  • Pozostaw na co najmniej 3 godziny lub dłużej (nawet cała noc).
  • Nadmiar roztworu możesz zmyć łagodnym szamponem.
  • LOYON można aplikować tak często, jak to potrzebne – nawet kilkukrotnie w ciągu dnia i przez dłuższy czas.
  • Nie pozostawia lepkiej warstwy na skórze głowy.

Producent
G. Pohl-Boskamp GmbH & Co. KG
Kieler Strasse 11
25551 Hohenlockstedt